Stereolitografia

Stereolitografia (SL) to przemysłowa metoda druku 3D do produkcji modeli koncepcyjnych, prototypów o wysokiej estetyce i części o złożonej geometrii, często trwająca zaledwie jeden dzień. SL oferuje szeroki wybór materiałów oraz doskonałe odwzorowanie detali.

Zalecenia projektowe pomogą w zrozumieniu możliwości i ograniczeń stereolitografii.

Dlaczego warto wybrać SL dla swojego projektu?

SL to idealne rozwiązanie zarówno do szybkiego prototypowania, jak i projektów, które wymagają dokładnych i precyzyjnych detali. Doskonale nadaje się do produkcji części pokazowych, umożliwiając walidację pomysłów koncepcyjnych i ergonomiczne testowanie. Oferujemy również szereg usług dodatkowych, takich jak malowanie, aby jeszcze bardziej poprawić jakość wykończenia projektów 3D.

Listę z dostępnymi materiałami do stereolitografii znajdziesz tutaj.

 

Jak działa stereolitografia?

W stereolitografii stosuje się laser ultrafioletowy, którego promieniowanie utwardza żywicę. Specyficzne dla procesu stereolitografii jest wykorzystanie tzw. suportów (konstrukcji wspierających), które podtrzymują część podczas jej powstawania. W pierwszej kolejności nakładane są warstwa po warstwie suporty, w następnej tworzona jest część właściwa. Po utwardzeniu zewnętrznej warstwy żywicy platforma budująca obniża się i nakładana jest następna warstwa żywicy. Proces ten powtarzany jest warstwa po warstwie, aż do uzyskania gotowego elementu.

Nowo powstałe części wyjmowane są z maszyny, a pozostałości materiału wyjściowego usuwane są w laboratorium za pomocą rozpuszczalników. Suporty usuwa się, kiedy części są kompletnie oczyszczone. Następnie rozpoczyna się proces utwardzania za pomocą światła UV zewnętrznej powierzchni wytwarzanego elementu. Ostatnim krokiem w procesie SL jest dodatkowa obróbka powierzchni części zgodnie z wytycznymi klienta. Części wytworzone metodą SL powinny być jak najmniej narażone na promieniowanie UV i wilgoć, aby uniknąć z czasem przebarwień i zniekształceń.

3DP icon logo
  • od 1 do 50+ części
  • wysyłka w ciągu 1-7 dni
Idealne rozwiązanie do:
  • produkcji prototypów z wymaganiami estetycznymi
  • testów formy i dokładności dopasowania
  • bardzo małych części z drobnymi detalami
 

PolyJet w Protolabs

Druk 3D PolyJet jest idealnym rozwiązaniem dla medycznych urządzeń i komponentów i nadaje się do prototypów łączących materiały sztywne i elastomery. Podobnie jak w przypadku innych technologii drukowania 3D, PolyJet również buduje części warstwa po warstwie. Kropelki fotopolimeru nanosi się na platformę konstrukcyjną i utwardza lampami UV.

Technologia drukowania PolyJet pozwala tworzyć złożone i szczegółowe prototypy z kombinacji materiałów, co daje w rezultacie nowe możliwości w produkcji kompleksowych projektów. Więcej o tej przełomowej technologii dowiesz się w tym filmie.

 


 

Różnice w materiałach do drukowania 3D

Produkcja części dzięki technologii druku 3D jest łatwiejsza niż kiedykolwiek. Prototypowanie i zmiany w projekcie są szybkie i opłacalne oraz intuicyjne. Wybór materiałów do druku 3D obejmuje tworzywa sztuczne i metale. Poprzez powlekanie części plastikowych metalem można łączyć właściwości takie jak wytrzymałość, lekkość i elastyczność.

Oferujemy również bezpośrednie spiekanie laserowe metali, które pozwala nam wytwarzać bardzo mocne i odporne na temperaturę części metalowe w możliwie najkrótszym czasie, przy niskich kosztach i, oczywiście, z jakością i precyzją, która charakteryzuje wszystkie nasze produkty.

Dowiedz się więcej o naszej gamie materiałów w tym krótkim filmie.


Zalecenia projektowe

Nasze podstawowe wytyczne odnośnie stereolitografii uwzględniają ważne aspekty dotyczące projektowania, które wpływają na poprawę wykonalności i estetykę elementów oraz na skrócenie czasu produkcji.

 

 

ZOBACZ WIĘCEJ

Zasoby

a metal 3D printing technician removes support structures from a DMLS part

Wycena i bezpłatna analiza projektu

PRZEJDŹ DO ANALIZY